top of page
Szukaj
  • Michalina Mielnicka

Alergia ujawniająca się po stylizacji rzęs - jak postępować? Czy istnieją kleje dla alergików?

Alergia to temat, z którym wbrew pozorom spotykamy się stosunkowo często - zarówno od strony stylistów, jak i klientów. Jak sobie z nią radzić? Czy zawsze objawy nań wskazują?



Czym jest alergia? Poniekąd tłumaczy ją sama nazwa, wywodząca się od greckich wyrazów allos (inny) oraz ergon (działanie). Uczulenie to jakościowo zmieniona odpowiedź tkanek na oddziaływanie obcych substancji zwanych alergenami, które po związaniu z antygenem doprowadzają do uwolnienia różnych substancji – mediatorów stanu zapalnego. Niestety, może ona być fatalna w skutkach - w najgorszym wypadku uczulenie może bowiem skończyć się anafilaksją, której najcięższą postacią jest wstrząs anafilaktyczny. Ten - niestety - w skrajnie silnych przypadkach może nawet zakończyć się śmiercią. Do narządów wstrząsowych w anafilaksji należą skóra i błona śluzowa, układ oddechowy, układ pokarmowy oraz układ krążenia. Najczęstsze objawy wstrząsu anafilaktycznego to: świąd skóry, rumień, pokrzywka, obrzęk warg i języka; skóra może być blada i pokryta potem; duszność, świszczący oddech, suchy kaszel, chrypka, świst wdechowy, wodnisty katar; nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha; spadek ciśnienia tętniczego, przyspieszenie akcji serca, zaburzenia rytmu serca; zawroty głowy, „mroczki” przed oczami, bóle głowy, utrata przytomności. Jak najwcześniejsze rozpoznanie anafilaksji i niezwłoczne podjęcie leczenia zmniejsza ryzyko powikłań i zgonu.



Czy to alergia? Istnieje ryzyko wystąpienia reakcji uczuleniowych na niemalże każdy produkt używany w trakcie zabiegu - niestety, nie zawsze przyczyną jest klej. Nie zawsze również jest to stricte nadwrażliwość na któryś z nich - bardzo często okazuje się, że podobną reakcję wywołuje nieodpowiednia aplikacja preparatów, w tym również złe - bo zbyt bliskie - doklejenie rzęs sztucznych do naturalnych. Co więcej - nawet przy jak najbardziej prawidłowo przeprowadzonej aplikacji rzęs istnieje ryzyko wystąpienia podobnych do alergicznych objawów, które nimi być się nie muszą, okazując się natomiast wszelakimi ukrytymi bądź "raczkującymi" zapaleniami w okolicach oczu, dodatkowo podrażnionymi preparatami wykorzystywanymi przy zabiegu. Do objawów należy: opuchlizna, swędzenie i zaczerwienienie powieki, które mogą pojawić się od kilku do kilkunastu godzin od wykonania zabiegu - nawet dopiero po 24 godzinach, jednak nie później jak trzy doby po.


Droga Stylistko, szanowna Klientko! Pamiętaj o tym, że..

1. Uczulenie może wystąpić zawsze. Niestety, niezależnie od stażu - tego, ile razy dotychczas wykonywana była aplikacja rzęs bez występowania niepożądanych skutków - istnieje ryzyko wystąpienia alergii nawet, jeżeli zastosuje się preparaty dokładnie takie same jak w momencie, gdy uczulenie się nie ujawniało.

2. Nie tylko klej może być alergenem. Mogą być nim również płatki pod oczy, primer, cleaner a także same rzęsy - jak wtedy, gdy zastosowane są rzęsy z prawdziwego włosia norki. Nie trudno to zweryfikować po miejscu wystąpienia reakcji.

3. Testy alergiczne nie są miarnodajne. Ilość kleju, który aplikujemy przy próbie uczuleniowej jest znikomy i nie oddaje ilości potencjalnego alergenu w trakcie klasycznej aplikacji. Każda reakcja uczuleniowa może być inna. U każdej z dotkniętych nadwrażliwością osób może być ono w różnym natężeniu - silniejszym bądź delikatniejszym. Żadne z nich nie jest bezpieczne dla organizmu.

4. Alergia jest przeciwwskazaniem BEZWZGLĘDNYM do wykonania zabiegu. Warto się zastanowić, czy ryzykowanie własnym zdrowiem, a nawet i życiem nie jest zbyt dużym kosztem chęci upiększania się. Występowanie alergii nie jest winą stylistki i nie podlega reklamacji zabiegu.

5. Nie ma złotego środka na pozbycie się alergii. O ile na lekką, jednorazowo występującą reakcję alergiczną doraźnie mogą pomóc krople do oczu oraz picie wapna, jeśli jest to proces powtarzający się należy bezzwłocznie zrezygnować ze stylizacji rzęs.

6. Nie istnieją kleje dla alergików. Każdy klej może uczulać - również ten, który na etykiecie posiada wypisane magiczne hasło "antyalergiczny". Kleje te są po prostu mniej oparowe - za czym również idzie słabsze wiązanie i mniejsza trwałość aplikacji. Niestety, każdą z osób dotkniętych alergią na klej może uczulać inny jego składnik lub nawet inne stężenie danego półproduktu - nawet w przypadku klejów bez cyjanoakrylu.

7. Różnica pomiędzy podrażnieniem a alergią jest znaczna. Podrażnienie może, ale nie musi wystąpić każdorazowo. Alergia - tak. W większości przypadków podrażnienie ustanie samoistnie, nie potrzebując dodatkowego wsparcia. Alergia wymaga konsultacji z lekarzem i przyjęcia środków antyhistaminowych.





8. Wapno nie jest środkiem zwalczającym alergię. O ile załagadza ono uczucie świądu, o tyle nie ma ono działania antyhistaminowego - nie wpłynie więc na jej ustanie.

9. Wystąpienie alergii wymaga zdjęcia rzęs. Zawsze manualnego! Co więcej - dopiero wtedy, gdy opuchlizna z powieki zejdzie.



Droga Klientko! Pamiętaj o tym, że dla profesjonalnej stylistki równie ważne jak Twój wygląd jest również Twoje zdrowie. Oczy to jeden z najdelikatniejszych narządów naszego organizmu a zmysł wzroku to fundament w codziennym funkcjonowaniu, dlatego zawsze wybieraj osoby sprawdzone, posiadające szeroką wiedzę z zakresu prawidłowej stylizacji rzęs. Będąc alergiczką nie ryzykuj - wypróbuj alternatyw o wiele bezpieczniejszych dla Ciebie.



 


Michalina Mielnicka

Instruktor Jolash Polska & Thuya Polska

Gdańsk, woj. pomorskie

6014 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page